2019 January 18 - جمعه 28 دي 1397
اگر «دکترسلام» از تلویزیون پخش شود، خراب می‌شود
کد مطلب: ٨٦٠٩ تاریخ انتشار: ٢٦ خرداد ١٣٩٥ - ١٦:٢٠ تعداد بازدید: 1972
صفحه نخست » دین » مطلب ویژه
اگر «دکترسلام» از تلویزیون پخش شود، خراب می‌شود

علی صدری نیا گفت: جمله‌ای که آقا در باره فضای مجازی گفتند به نظر من بسیار عجیب است که اهمیت فضای مجازی به اندازه اهمیت انقلاب اسلامی است. این جمله بسیار عجیب است و ما کم روی آن کار کرده‌ایم و کم آن را شکافته‌ایم. به همین دلیل می‌گویم هر چه در فضای مجازی بیشتر پیش می‌رویم، متوجه می‌شویم تأثیرگذاری آن دارد بیشتر می‌شود.

به گزارش مشرق، «دکتر سلام» یکی از قدیمی‌ترین برنامه‌های اینترنتی و همچنان با اختلاف بسیار پرمخاطب‌ترین آنهاست. مجموعه طنزی که توانسته در 3 سال گذشته بسیار تاثیرگذار ظاهر شود و تعداد مخاطبانش به جایی رسیده است که می‌تواند برای حضور در جشن سالگردش چند هزار نفر را از شهرستان‌ها به تهران بکشاند. 

«علی صدری‌نیا» سازنده مجموعه موفق «دکتر سلام» درباره استقبال فراوان از این مجموعه گفت: فکر می‌کنم مهم‌ترین دلیل موفقیت این برنامه این است که دارد روی خط قرمزها قدم می‌زند.

 سازنده مجموعه موفق دکتر سلام درباره فضای فعلی برنامه‌های اینترنتی گفت: در میان برنامه‌هایی که فعلاً موجودند، طبق آمار بازدیدهایی که حداقل از برنامه‌های دیگر دیده‌ام، فعلاً آمار بازدیدهای ما بالاتر است، بعضاً این آمار بازدیدها، ضریب اکران‌ها و دانلود هم می‌خورد. فکر می‌کنم بر این اساس باید همین‌طور باشد. هر چند ممکن است جامعه مخاطبان متفاوتی داشته باشند. مثلا برنامه دید در شب، تعداد بازدیدها و دانلودهایی که در آپارات دیدم از ما کمتر بود، ولی به لحاظ نفوذی که پیدا کرده بود و از نظر تعداد مخاطبی که داشت آن را می‌دید و خبرسازی‌ای که کرد، به نظرم یک برنامه جدی فضای مجازی بود و اگر جای رضا رشیدپور بودم، رهایش نمی‌کردم و دوباره به تلویزیون برنمی‌گشتم.

وی افزود: فضای مجازی دارد خیلی جدی می‌شود. خیلی جدی‌تر از تلویزیون، البته از نظر تعداد بیننده هنوز با تلویزیون تفاوت معناداری دارد. حتی وقتی رشیدپور ساعت 8 صبح هم برنامه دارد، حتماً خیلی مخاطب دارد ولی احساس می‌کنم اولاً فضای رسانه‌ای دارد به سمت فضای مجازی می‌رود، ثانیاً احساس می‌کنم تأثیرگذاری، خبرسازی و همه اینها جدیداً دارد خیلی بیشتر از فضای تلویزیون و امثال اینها می‌شود. کمااینکه هر برنامه‌ دید در شب کلی حاشیه‌ساز و خبرساز می‌شد ولی من فعلا جایی ندیدم نکته‌ای از برنامه‌ تلویزیونی رشیدپور رسانه‌ای شود. برنامه عیدش هم همین‌طور بود.

 سازنده «دکتر سلام» درباره اهمیت فعالیت در فضای مجازی نیز تاکید کرد: فکر می‌کنم تا یکی، دو سال پیش بچه‌های انقلابی هنوز یک ذره دو به شک بودند که آیا باید در فضای مجازی وارد بشویم یا نشویم؟ اما جمله‌ای که آقا در باره فضای مجازی گفتند به نظر من بسیار عجیب است که اهمیت فضای مجازی به اندازه اهمیت انقلاب اسلامی است. این جمله بسیار عجیب است و ما کم روی آن کار کرده‌ایم و کم آن را شکافته‌ایم. به همین دلیل می‌گویم هر چه در فضای مجازی بیشتر پیش می‌رویم، متوجه می‌شویم تأثیرگذاری آن دارد بیشتر می‌شود. لذا موقعی که داشتیم در باره طراحی «دکتر سلام» بحث می‌کردیم، همه بحث‌مان این بود کاری را تولید کنیم که دیگران در فضای مجازی نکرده‌اند و بتواند در فضای مجازی اثرگذارتر باشد. به خاطر همین برایش مشخصاتی را در نظر گرفتیم که کاملاً آن را از یک برنامه تلویزیونی متفاوت می‌کرد.

وی ادامه داد: بعضی‌ها می‌گویند ‌ای کاش «دکتر سلام» از تلویزیون پخش می‌شد. من می‌گویم که اصلاً. اگر روزی قرار باشد «دکتر سلام» از تلویزیون پخش شود، خراب می‌شود. لذا همه‌ تلاش‌مان این بود که با مختصات فضای مجازی و مخاطب فضای مجازی برنامه‌ای را طراحی کنیم و در آن فضا موفق باشیم. حتی بعضا تکه‌های طنزی که لابه‌لای کار از آنها استفاده می‌شود، تکه معروف‌های فضای مجازی هستند و داریم سعی می‌کنیم متناسب با مخاطب فضای مجازی پیش برویم. به نظر می‌رسد تأثیرگذاری و اهمیت فضای مجازی نسبت به تلویزیون بیشتر شده است، در صورتی که آن هم خیلی اهمیت دارد.

منبع: سوره سینما
Share
* نام:
* پست الکترونیکی:
* متن نظر :
* کد امنیتی: