2018 December 19 - چهار شنبه 28 آذر 1397
شهرهای عراق بار دیگر صحنه تظاهرات شد
کد مطلب: ٨٨٠٣ تاریخ انتشار: ٠٧ مرداد ١٣٩٧ - ١٦:٤١ تعداد بازدید: 190
صفحه نخست » عمومی » آخرین اخبار
شهرهای عراق بار دیگر صحنه تظاهرات شد

به گزارش خبرگزاری عتبات: شهرهای عراق امروز جمعه بار دیگر صحنه تظاهرات مردم معترض علیه دولتمردان این کشور شد.

تظاهرات اعتراضی مردم عراق علیه فساد دولتی، ضعف خدمات عمومی بویژه قطع طولانی مدت برق، کم آبی، مشکل اشتغال از اواسط تیرماه ابتدا در شهر "بصره" آغاز شد، اما بسرعت به استان های دیگر از جمله "بغداد" و "نجف اشرف" هم سرایت کرد و حتی منجر به اشغال فرودگاه نجف شد!

این اعتراضات که به مدت دو هفته ادامه داشت و طی آنها دو نفر کشته و دهها تن از معترضان و نیروهای امنیتی زخمی شدند، اواسط هفته جاری موقتا متوقف و به امروز جمعه 5 مرداد 1397 موکول شد.

امروز شهرهای "بغداد"، "بصره"، "نجف"، "ذی قار"، "ناصریه"، "دیاله" و "میسان" شاهد حضور معترضانی بود که با سردادن شعارهای مختلف خواستار پاسخگویی هر چه زودتر دولت مرکزی و دولت های محلی (شوراهای استانی) به خواسته های خود در زمینه تامین خدمات ضروری شدند.

در میدان تحریر در مرکز بغداد گروهی از تظاهر کنندگان تلاش کردند از سد نیروهای امنیتی عبور و به سمت منطقه سبز (کانون استقرار نهادهای حکومتی و نمایندگی های خارجی) حرکت کنند اما ماموران مانع این امر شدند.

در استان جنوبی و نفت خیر بصره نیز تظاهرکنندگان در برابر ساختمان استانداری تجمع کردند و خواستار عمل مسوولان به قول هایی شدند که در جریان اعتراضات اخیر برای تحقق خواسته های تظاهرکنندگان داده بودند.

تظاهرکنندگان در برخی شهرها همچنین خواستار تغییر نظام پارلمانی به ریاستی و نیز حذف احزاب سیاسی موجود از صحنه سیاست به اتهام فساد و ناکارآمدی شدند.

آنها همچنین نسبت به عواقب آنچه ادامه بی توجهی به خواسته های خود خواندند هشدار دادند و تهدید کردند دامنه اعتراضات را در روزهای آینده گسترش خواهند داد.

* حمایت مرجعیت از خواسته های بحق

در همین حال، نماینده مرجعیت عالی عراق در خطبه های امروز جمعه شهر "کربلا" با قرائت بیانیه ای که دیدگاه مرجعیت تلقی می شود، ضمن حمایت ازخواسته های معترضان بشدت از خشونت های متقابل بوجود آمده علیه معترضان و نیروهای امنیتی انتقاد کرد.

شیخ «مهدی کربلائی» همچنین دولتمردان را بدلیل آنچه بی توجهی به تامین نیازها و خواسته های مردم در سالهای اخیر خواند به دولتمردان هشدار داد و خواستار تشکیل هر چه زودتر دولت جدید (بر اساس انتخابات پارلمانی 22 اردیبهشت) و تلاش برای رفع مشکلات کشور شد.

در پی صدور بیانیه مرجعیت عالی عراق، «حیدر العبادی» نخست وزیر این کشور نیز در بیانیه ای تاکید کرد توصیه های مرجعیت سرلوحه کار دولت خواهد بود همانطور که از زمان صدور فتوای جهاد کفائی (برای مبارزه با داعش) چنین بوده است.
وی همچنین با تشریح اقدامات انجام شده در روزهای اخیر برای رسیدگی به مشکلات مردم در استان های مختلف، از تداوم تلاش ها تا رفع کامل معضلات و نیز مبارزه بی امان با فساد و مفسدان اقتصادی خبر داد.

Share
* نام:
* پست الکترونیکی:
* متن نظر :
* کد امنیتی: