به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج وزیارت؛ آقای سید عباس حسینی در همایش مدیران مجموعه و مدیران کاروان های حج ۱۴۰۳ که در مکه مکرمه برگزار شد ضمن قدردانی در تلاش های صورت گرفته تا کنون به ضرورت دقت در اجرای برنامه ریزی ها طی ایام تشریق اشاره کرد.وی با بیان اینکه هماهنگی های لازم […]


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج وزیارت؛ آقای سید عباس حسینی در همایش مدیران مجموعه و مدیران کاروان های حج ۱۴۰۳ که در مکه مکرمه برگزار شد ضمن قدردانی در تلاش های صورت گرفته تا کنون به ضرورت دقت در اجرای برنامه ریزی ها طی ایام تشریق اشاره کرد.
وی با بیان اینکه هماهنگی های لازم با وزارت حج و عمره عربستان و شرکت های مطوفین حجاج برقرار می باشد گفت: امکانات ما به نسبت سال گذشته به ویژه در عرفات ، بهتر است؛ فضای چادرهای عرفات هم با توجه به کولرهای موجود، متفاوت خواهد بود البته که در چادرهای کوچکتر از کولرهایی که سال گذشته استفاده می شد، بهره برداری خواهیم کرد چرا که تعبیه کولرهای جدید در فضای چادرهای کوچک امکان پذیر نخواهد بود.
وی به طبخ و توزیع غذا به ویژه در ایام تشریق اشاره کرد و گفت: در آشپزخانه های مرکزی هم توصیه های لازم جهت طبخ غذای حجاج با رعایت اصول کاملا بهداشتی صورت گرفته و برنامه غذایی نیز مطابق ایام و شرایط زایران تطبیق شده است.
رییس سازمان حج و زیارت به موضوع پروازهای بازگشت اشاره کرد و افزود: برخی مشکلات که نشات گرفته از تحریم ها می باشد برسرراه قرار دارد که در تلاشیم موانع را برای بهبود روند خدمت رسانی در پروازهای بازگشت برطرف کنیم و در این زمینه هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران نیز اهتمام ویژه ای دارد که امیدواریم با هماهنگی های طرفین و مساعدت ها این مشکلات مرتفع گردد.
حسینی تصریح کرد: مدیران کاروان ها و مجموعه ها این نکته را به زایران تاکید کنند که مراسم های خود را ۴۸ ساعت پس از مشخص شدن زمان بازگشت ترتیب دهند چراکه شاید شرایط دچار نوساناتی به لحاظ ساعت برگشت به کشور باشد.
وی به موضوع انتخابات نیز اشاره کرد وگفت: در روز رای گیری حدود ۶۵ هزار زایر ایرانی در سرزمین وحی حضور خواهند داشت که در تلاش هستیم مجوز لازم را از کشور میزبان دریافت نماییم و مدیران کاروان و مجموعه نیز به عنوان اعضای اجرایی و ناظرین صندوق ها فعال خواهند بود.
رییس سازمان حج و زیارت بر عمل به چارچوب ها و دستورالعمل های تدوین شده تاکید کرد و گفت: همه ملزم به رعایت قوانین کشور میزبان می باشند و در این راستا زایران و کاروان ها از اقدامات خارج از برنامه خودداری کنند.
حسینی با بیان اینکه امسال در میان عوامل کاروان ها از نیروی جوان استفاده کرده ایم گفت: امسال در اداره کاروان ها بیش از سنوات گذشته از نیروی جوان استفاده کرده ایم و این عزیزان می توانند به نحو شایسته ای خدمت رسانی کنند و به کسب تجربه بپردازند ؛ نیروهای قدیمی و باتجربه نیز باید آموزه های خود را به صورت مناسب منتقل نمایند.
وی با اشاره به گرمای هوا در ایام تشریق گفت: امسال دمای هوا تا ۵۰ درجه افزایش می یابد که امیدواریم همه به دستورالعمل ها و توصیه های لازم دقت داشته باشند.
رییس سازمان حج و زیارت به محدودیت های فضای اسکان که برای همه کشورها در عرفات و منا وجود دارد اشاره کرد و گفت: این موضوع برای زایران تبیین شود که امیدواریم زایران شرایط موجود را مورد توجه قرار دهند.
وی همچنین به تبیین شرایط مشاعر مقدسه ، چیدمان مرتب نیروهای راهنمایی و امداد، ضرورت توجه به زمانبندی نقل ترددی و …. پرداخت و آرزوی حجی عزتمند و موفقیت آمیز را از درگاه خدا مسئلت جست.